سنگ بنای دانشکده شیمی با دستان پرتوان اساتید پیش‌کسوت آن و با راه‌اندازی گروه شیمی در مهر ماه ۱۳۸۲ نهاده شد، تلاش اعضای هیئت علمی و کارمندان و کارشناسان گروه شیمی و همچنین گسترش فعالیتهای آموزشی و پژوهشی و پذیرش دوره‌های مختلف دانشجویان تحصیلات تکمیلی منجر به ارتقا گروه به دانشکده با پنج گروه آموزشی شیمی کاربردی، شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک و شیمی معدنی در سال ۱۳۹۰ گردید و در ساختمان تازه تاسیس خود مستقر گردید.

 

دانشکده شیمی از سال 1384 در دوره کارشناسی ارشد و متعاقبا در سال 1389 در دوره‌ی دکتری اقدام به پذیرش دانشجو نمود و در حال حاضر دوره‌ی تحصیلات تکمیلی در پنج گرایش آلی، تجزیه، شیمی فیزیک، معدنی و شیمی کاربردی دائر می‌باشد. دانشکده شیمی دارای 5 آزمایشگاه پژوهشی در پنج گرایش شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، شیمی معدنی و شیمی کاربردی می باشد. هم چنین 5 آزمایشگاه آموزشی مختلف اعم از آزمایشگاه شیمی عمومی، شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی تجزیه دستگاهی، شیمی فیزیک و شیمی معدنی در حال فعالیت می‌باشد.

 

تعداد اعضای هئیت علمی دانشکده در حال حاضر 13 نفر می‌باشد که از این تعداد 7 نفر با درجه استادی و 6 نفر با درجه دانشیاری مشغول به کار هستند.

 

این دانشکده با در اختیار داشتن آزمایشگاه های مجهز و دستگاه‌های پیشرفته و دارا بودن کادر علمی مجرّب به منظور کمک به حل مسائل و مشکلات صنعتی منطقه آمادگی خود را جهت انجام کلیه آزمایش‌های شیمیایی و آنالیز مواد، نمونه های مختلف نظیر آب، خاک و آلیاژ ها با استفاده از دستگاه‌ها و روش‌های استاندارد اعلام می‌دارد. این دانشکده ارتباط خوبی با صنعت ایجاد کرده و در حال خدمت رسانی به صنایع و نهادها‌ی مختلف می‌باشد. درضمن دانشکده شیمی در نظر دارد با تجهیز بیشتر به آزمایشگاه معتمد‌سازمان حفاظت محیط زیست و اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی تبدیل شود.